Zájezd do Lipska - 7. 12. 2019

Autor: Dominika Švehlová <dominika.svehlova(at)zsmnichovice.cz>, Téma: Druhý cizí jazyk, Vydáno dne: 15. 12. 2019

V sobotu 7. 12. jsme se vydali v rámci výuky němčiny se 45 žáky 8. a 9. tříd do Německa. Navštívili jsme adventní trhy – Weihnachtsmarkt v Lipsku. Lipsko, německy Leipzig, leží na severozápadě německé spolkové země Sasko, je to město veletrhů a knih. Během 2. světové války bylo 60% budov zničeno. Nejstarší památkou je Kostel Sv. Mikuláše (Nikolauskirche).

Vánoční trhy v Lipsku patří mezi jedny z nejkrásnějších trhů v Německu. S průvodcem jsme prošli historické centrum Lipska, viděli jsme mimo jiné starou radnici, sochu Fausta a budovu Opery. Poté žáci dostali rozchod, během kterého si samostatně mohli projít trhy, které jsou rozděleny na tři části (klasické vánoční trhy, hornické a mezinárodní). Na trzích tak mohli ochutnat Kinderpunsch, preclíky, perníky „Pulsnitzer Lebkuchen“, klobásy a další.

V rámci procvičení němčiny zjišťovali žáci ve dvojicích odpovědi na otázky v kvízu, které se týkaly přímo lipského vánočního trhu. Úspěšní řešitelé získali sladkou odměnu.

Monika Plevová a Ivana Poničanová