Webináře v mnichovické škole

Autor: Milena Flajžíková <(at)>, Téma: Ze života školy, Vydáno dne: 22. 06. 2020

Když letos v březnu zavřeli školy, nikdo netušil, co nás vlastně čeká.

Do té doby rušná mnichovická základní škola zela prázdnotou a znovuotevření škol vypadalo v nedohlednu. Dalo se očekávat, že touha žáků po vědění bude muset být jednou naplněna a k vyřešení tohoto problému musíme sáhnout do sféry ve škole dříve nevídané: home office a online výuka.

Našemu týmu IT podpory se brzy podařilo nastavit koncept online výuky.

Kupodivu byl velmi kladně přijat.

Před mnichovickými učiteli stála výzva, o které si nikdy nemysleli, že ji budou podstupovat. Výzva naučit se pracovat v prostředí, ve kterém bude online výuka probíhat. A času nebylo nazbyt. Vše probíhalo v řádu hodin a dnů.

Zaškolení učitelů, rozdávání přístupů do systému pro žáky a rodiče a spousta dalších “drobností”, které musely být v naší online škole operativně řešeny: od zapomenutých hesel až po spoustu telefonických či emailových dotazů.

V úterý 17. dubna se uskutečnil první učitelský webinář, který odstartoval pravidelné schůzky na Teamsech pod názvem “Společné učení a sdílení”.

Učitelé mnichovické školy se každé úterý odpoledne, po skončení náročné online výuky, setkávali na 60-90 min dlouhé webináře. Sdíleli mezi sebou nové informace, předávali si materiály, dělili se o své zkušenosti. Společně řešili patálie, hledali nová řešení či objevovali cestu dalšího rozvoje pro sebe i pro žáky. Vždy se účastnilo 30 až 40 pedagogů, bez ohledu na vyučované předměty, či stáří žáků, se kterými pracují. (A kdo se nemohl v daném čase připojit, sledoval webinář ze záznamu. Vše se pravidelně nahrávalo.)

Řečníků z naší sborovny se vystřídalo nespočet. Dva webináře vedla paní Minaříková ze školícího centra lektorů pro Microsoft z gymnázia v Teplicích.

Učitelé na sobě pracovali dnem a nocí. A jak nakonec výzvu online výuky zvládli? Dokáži tvrdit, že na výbornou. Všem patří velké poděkování.

Petr Janů, organizátor webinářů a člen školního týmu IT podpory