Dalo by se říci, že jsme již tradičně, jen s loňským koronavirovým výpadkem, uskutečnili s ornitologem Zdeňkem Tůmou v pátek 21. 5. kroužkování mláďat na Podhorkách.
Spolu s námi se zúčastnil a vypomáhal přírodovědný blok.
Žáci 8. A a 8. C se zapojili do akademického programu "Pozvete si vědce do výuky" a získali tak nejen certifikát, ale především nové poznatky z fyzikální chemie a užitečné odkazy na další pokusy - když budou mít chuť a zájem.
Nastalo období, kdy budoucí prvňáčci chodí k zápisu. Bohužel nám do toho ale zasáhl koronavirus a děti do školy nesmí. Tak jsme si zatím jednu takovou budoucí prvňačku nakreslili. O zákazu kreslených dětí ve škole totiž zatím nikdo nemluvil :-) Jmenuje se Anička a jde si prohlédnout školu. Vy se na tento její zážitek můžete podívat v tomto videu. Po škole ji provede deváťák Lukáš.
A to do naší školy nechodí všechny děti, které mají bydliště v Mnichovicích či obcích spádového školského obvodu. Někteří rodiče zvolili pro děti jiné školy – např. soukromé nebo školy v Praze. To je pro nás „výhoda“. Jinak bychom se opravdu do našich učeben nevešli.
Pokud se podíváte do tabulky s počty žáků podle bydliště, je vidět, že žáků přibývá ve všech obcích. Možná se divíte, proč máme ve škole i ostatní děti, které mají bydliště jinde. Často jsou to děti, které ve skutečnosti v Mnichovicích žijí, ale nemají trvalé bydliště. Nebo naopak trvalé bydliště v Mnichovicích měli v době nástupu do školy (dítě nesmí být během školní docházky „vyloučeno“ např. z důvodu změny bydliště). Ale je jich opravdu jen několik. V každém ročníku je jich na prstech jedné ruky.
Dalo by se říci, že jsme již tradičně, jen s loňským koronavirovým výpadkem, uskutečnili s ornitologem Zdeňkem Tůmou v pátek 21. 5. kroužkování mláďat na Podhorkách.
Spolu s námi se zúčastnil a vypomáhal přírodovědný blok.
Tělesná výchova a pohybové činnosti jsou naší denní náplní i v době koronaviru.
Současná omezení nám ani dětem neumožňují cvičit tak, jak bychom si přáli.
S naším týmem tělocvikářů se však snažíme děti udržet v pohybu, přivést je na jiné myšlenky a motivovat je i v této těžké době. Každé dítě nemusí být sportovec a pro některé děti je tělesná výchova jediným významným pohybem za týden, což si uvědomujeme i my kantoři. Snažíme se tedy děti rozhýbat a dostat je ven na co nejdelší časový úsek. A hlavně od počítačů!
V roce 2019 dostali všichni učitelé naší školy jako dárek ke dni učitelů hrneček, na kterém měl každý svoji podobiznu v podobě pštrosa. Od té doby uplynuly dva roky a svět se docela změnil.
Skoro to vypadá, že nemutuje jen koronavirus, ale i samotní učitelé, kteří začínají sami připomínat pštrosy? To je samozřejmě nadsázka, ale posuďte sami v naší fotokoláži tuto humornou analogii. Zejména čínské respirátory - zobáky, které jsme dostali darem od státu, nám velmi sluší.
Mnichovičtí učitelé spolupracují s kolegy z jiných škol
Od 1. 8. 2017 je naše škola spolu s partnery ZŠ Strossmayerovo nám., Praha 7 a Gymnázium Přírodní škola zapojena do projektu „Kolegiální podpora - společná cesta k úspěchu!“ – zkráceně KOLEGA, ve kterém učitelé z podpořených škol pracují na rozvoji svých dovedností a znalostí v rámci čtenářské a přírodovědné gramotnosti.
I v době on-line výuky projekt pokračuje, a proto jsme v únoru a v březnu svolali on-line kulaté stoly. Na obou setkáních vládla velmi příjemná a povzbuzující atmosféra, sdíleli jsme vzájemně naše postřehy, zkušenosti, nápady a on-line nástroje k výuce (jako jsou např. padlet, wordwall, kahoot, umimeto atd.). Všichni zúčastnění se aktivně zapojili, připravili si prezentace své práce a na společné uložiště vložili materiály k výuce. Ještě jednou všem moc děkuji za skvěle odvedenou práci.
Mgr. Dominika Švehlová, odborný garant projektu
Vydal(a): Milena Flajžíková,
dne 15. 04. 2021 |
Tisk
Další rok utekl jako voda v potoce a nám pomalu dozrávají další předškoláci.
Nyní si ještě většinu dne hrají nebo se připravují pod vedením paní učitelek a jejich rodičů na vstup do školy. Ale ten krásný čas hraní se krátí a možná, že už samy děti přemýšlí, co je ve škole čeká. O čem se jim asi večer zdá? O písmenkách, o matematických příkladech nebo o hodné paní učitelce? A o čem se zdá asi jejich rodičům? Třeba o tom, co vše musí pro prvňáčka připravit, jak nejlépe vybrat všechny pomůcky, jak své dítko co nejlépe připravit na zápis do školy. A možná si kladou i otázku: „Bude ten náš mrňousek dobře na školu připraven? Zvládne to?“.