* Úspěchy v literární soutěži

V lednu se uzavřelo letošní kolo celorepublikové literárně-historické soutěže Daniel, která je věnováva holocaustu a jeho reflexi, rasovým problémům v dnešní době a problematice soužití různých etnik ve světě a v naší republice. Odehrává se pod mottem "Když neporozumíme minulosti, nikdy nebude naše budoucnost lepší." Za naší školu se této soutěže účastnili svými pracemi někteří žáci z 9.B. Velmi úspěšné byly Julie Žalmanová a Veronika Populová.

Žáci se zejména vypravováním příběhů věnovali tématice rasových problémů dneška. Julie Žalmanová příběhem židovského otce, jež ztratil dceru a nevědomky se v koncentračním táboře obětuje pro jejího vraha, zavedla čtenáře do období druhé světové války. uznáníZa toto citlivé a literárně velmi zdařilé dílko získala 1. místo. Veronika Populová dostala čestné uznání poroty za příběh rasisticky napadené černošky studující v ČR medicínu.

Úryvky z vítězných prací:

"Když zemře člověk, jeho duše se rozdělí na stovky malých částí. Něco jako pampeliška, které vítr odfoukne její semínka na všechny světové strany. I její duše prochází reinkarnací. Poznal jsem ji v den, který považuji za nejšťastnější ve svém životě. Byla čarodějka, která se ze dne na den jednoduše objeví a pouhým lusknutím prstu změní váš dosavadní pohled na svět. A to od základu. S oblibou se dívala n a židovskou hvězdu přišitou na jejím oblečení, tak obyčejná v hrdosti na své židovství i v tuhle praštěnou dobu."

(Černovlasý muž a louka plná květin, Julie Žalmanová)

"Začala jsem studovat lékařskou fakultu, protože v Africe je málo lékařů a já jsem si toto povolání vybrala jako své životní poslání. Ve škole jsem se cítila dobře, protože ostatní studenti se ke mně chovali hezky, ale mimo školu jsem zažívala peklo. Hlavně při cestě na vysokoškolskou kolej. U metra často postávala partička kluků, kteří na mě pokřikovali nadávky typu "Táhni k opicím ty černá hubo!".

(Černoška, Veronika Populová)

Vydal(a): Pavla Brůhová, dne 23. 03. 2010 | 2867 přečtení | Tisk