* Vzpomínky do starého železa nepatří

Určitě se shodneme na tom, že jediné co máme všichni a co nám nikdo vzít nemůže, jsou naše vzpomínky. Vzpomínky však nemají význam jen pro nás. Události, popisované desítkami pamětníků, podávají mnohem objektivnější svědectví minulosti, než jak je zaznamenávají oficiální zdroje poplatné měnící se době a režimu.

Mapování pamětí národa se již téměř dvacet let věnuje nezisková organizace Post Bellum. Do jednoho z jejich projektů s názvem „Příběhy našich sousedů“ se v letošním školním roce zapojili i žáci sedmých a osmých ročníků naší školy. Čtyři skupiny žáků natočily rozhovory se zajímavými pamětnicemi a vyzkoušely si, jak se takové příběhy tvoří. V rámci své práce si část z nich také vyzkoušela natáčení ve skutečném studiu Českého rozhlasu.

Ačkoli dětem do práce, a zejména do závěrečného hodnocení, nečekaně vstoupila karanténa, snažili se všichni práci dotáhnout.
Jak se jim to podařilo, si můžete ověřit na webových stránkách

Protože se nám myšlenka i organizace projektu velmi líbila, určitě se jako škola zapojíme i dalšího ročníku. Vy však nemusíte na nic čekat. Pokud chcete smysluplně využít třeba zbytek školního roku či nadcházející prázdniny, staňte se na chvíli reportéry a zeptejte svých babiček, dědečků nebo jiných příbuzných na jejich dětství, mládí, školu a kamarády. Zajímejte se, jaký byl dospělý život a jakými hodnotami se řídili. Na co rádi vzpomínají a z čeho se poučili. Nebojte se využít svá mobilní zařízení k tomu, abyste si tyto jedinečné rozhovory zaznamenali a mohli si je kdykoli připomenout. Uvidíte, že je svým zájmem velmi překvapíte a potěšíte. Navíc zjistíte, že vám mohou, i bez znalosti rozdílu mezi iPodem a iPadem, mnoho zajímavého předat a že jejich vzpomínky jsou prostě jedinečné a nenahraditelné.

Martina Čermáková a Tereza Klímová

Vydal(a): Roman Kelbich, dne 04. 06. 2020 | 208 přečtení | Tisk